Recent News
Talbot Boys Statue

Posąg uważany za ostatni zachowany pomnik Konfederatów na terenie publicznym Maryland został zdjęty 14 marca, donosi Julio Cortez dla Associated Press (AP).

Znany jako „Talbot Boys Statue”, pomnik zmarłych weteranów Konfederacji od dawna był punktem zapalnym dla mieszkańców Easton, miasta liczącego około 16 000 mieszkańców w hrabstwie Talbot, na wschodnim wybrzeżu Maryland. Po latach procesów sądowych i debaty publicznej, a także nieudanych głosowaniach w sprawie usunięcia pomnika w 2015, 2016 i 2020 roku, Rada Hrabstwa Talbot ostatecznie zezwoliła na jego usunięcie we wrześniu 2021 roku.

Koalicja Move the Monument (MTM), grupa założona przez mieszkańców po morderstwie George’a Floyda w maju 2020 roku, zebrała 82 000 dolarów niezbędnych do usunięcia i przeniesienia posągu, donosi Jasmine Liu dla Hyperallergic. Posąg i jego cokół zostaną ponownie zainstalowane na polu bitwy Cross Keys w Harrisonburgu w Wirginii, pod zarządem Fundacji Pola Bitwy Doliny Shenandoah, zgodnie z oświadczeniem rady.

W poniedziałek członkowie koalicji i inni gapie zebrali się, aby dopingować, robić zdjęcia i obserwować pracowników ładujących posąg na ciężarówkę z płaską platformą. W rozmowie z Lowellem Melserem z lokalnej stacji telewizyjnej WBAL-TV 11, przedstawicielka MTM Harriette Lowery powiedziała, że cieszy się, że pomnik został w końcu usunięty z przestrzeni publicznej.

„Wiele dla mnie znaczy, że został przeniesiony, ponieważ reprezentuje tyle brzydoty i nienawiści do ludzi, a mieszkańcy Talbot County są od tego lepsi” – dodała Lowery, która jest potomkiem w siódmym pokoleniu osób zniewolonych niegdyś w Talbot County.

Pomnik został zainstalowany i poświęcony w 1916 roku, zauważa Smithsonian Institution, który skatalogował publiczną pracę jako część ogólnokrajowego badania rzeźby plenerowej w latach 1990-1995. Pomnik przedstawia wysoki na sześć stóp miedziany posąg młodego białego mężczyzny trzymającego flagę Konfederacji i przyjmującego heroiczną pozę na szczycie kamiennego cokołu.

Na podstawie dzieła widnieją nazwiska 96 lokalnych żołnierzy Konfederacji, którzy zginęli podczas wojny secesyjnej. Napis brzmi: „Chłopcom z Talbot / 1861-1865 / C.S.A.”. Przynajmniej 14 z tych mężczyzn kiedyś zniewoliło ludzi lub należało do rodzin posiadających niewolników, napisał Casey Cep dla New Yorkera w 2020 roku.

Maryland nigdy nie odłączył się od Unii, ale Talbot i kilka innych hrabstw w stanie było podzielonych co do tego, czy wspierać Konfederację. Ten posąg, podobnie jak wiele innych pomników Konfederacji w całym kraju, został wzniesiony przez rasistowski biały rząd prawie 50 lat po zakończeniu wojny domowej. Prawnik z Easton Joseph Seth rozpoczął kampanię na rzecz stworzenia pomnika na początku 1912 roku, jak podaje New Yorker.

Ta praca i setki podobnych składały hołd niewolniczej przeszłości w erze Jima Crowa, kiedy anty-czarne prawa były kodyfikowane i uchwalane na całym Południu. Seth był sympatykiem Konfederacji, a pomnik Talbot Boys ucieleśniał mit „Straconej Sprawy”: popularne kłamstwo, które wypacza historię wojny secesyjnej, by dowartościować żołnierzy Konfederacji i zminimalizować cel Konfederacji, jakim była ochrona instytucji niewolnictwa.

Urzędnicy zainstalowali posąg na trawniku budynku sądu hrabstwa Talbot, który stoi na miejscu dawnego targu niewolników. W 1919 roku, zaledwie trzy lata po tym jak pomnik Talbot Boys został poświęcony, tłum 2,000 ludzi zszedł na ten sam budynek sądu, próbując zlinczować czarnego mężczyznę o imieniu Isaiah Fountain, który został oskarżony o zgwałcenie białej nastolatki.

Lokalni protestujący od dawna twierdzą, że posąg reprezentuje antyczarny rasizm i ideały białych supremacjonistów. Dwa lata temu wniosek o udostępnienie dokumentów publicznych ujawnił, że 900 osób złożyło komentarze do rady hrabstwa na temat posągu, z czego 700 osób opowiedziało się za jego usunięciem.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *